Menu Zavřeno

Toustovače

Toustovač

Obsah článku

Toustovač, někdy se můžeme setkat i s názvem sendvičovač, je elektrický přístroj, který má nejčastěji dvě protilehlé teflonové (někdy též keramické) plotýnky, zformované do určitého tvaru. Nejobvyklejším tvarem je čtverec, někdy promáčknutý do tvaru lastury, nebo častěji dvou trojúhelníků. Do přístroje vložíte naplněné toustové chleby, přiklopíte a necháte péct. Přístroj vám většinou sám napoví, kdy je dost nahřátý, abyste mohli chleby vložit, a také kdy je možné hotové tousty vyjmout.

Toustovač je dnes snad již nedílnou součástí každé domácnosti. Lze na něm připravit jak vydatná snídaně, tak chutná večeře a t hned v několika variantách. Ať už máte rádi sladké, či slané, toustovač je super způsob, jak si připravit rychlý, levný a chutný pokrm ke každé příležitosti.

Mít toustovač se prostě vyplatí. Občas se už prostě klasické gumové pečivo přejí, tak stačí naplnit toustové chleby a udělat si křupavé tousty plněné šunkou, sýrem i zeleninou. Zkusili jste někdy takový zapečený toust s Nutelou? Nebo toust plněný strouhanými jablky? A co takový toust s tvarohem a broskvemi z plechovky? Pokud nechcete své tousty plnit, můžete si jednoduše udělat jen opečené topinky. V toustovači rychle uděláte volské oko, opečené tofu, vafle nebo lívance.

Toustovač je návykový. Jak jinak vysvětlit, že každý, kdo ho někdy vlastnil, si bez něj nedovede svůj život představit? Když už nevíte, co vařit – ať už sobě, partnerovi nebo dětem, sáhněte po toustovači.

Toustovač: Žebříček TOP 10 nejlepších toustovačů podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších toustovačů. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největších českých e-shopech, které toustovače prodávají. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 10 toustovačů / sendvičovačů. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší toustovače seřadit podle nejnižší ceny.

Název toustovačeVzhled toustovačePříkon (W)ZnačkaOrientační cena (s DPH)Dostupnost
SILVERCREST SPM 2000 D2 LidlToustovač SILVERCREST SPM 2000 D2 Lidl2000Silvercrest899Zobrazit v obchodech
SILVERCREST SSWM 700 B1 LidlToustovač SILVERCREST SSWM 700 B1 Lidl700Silvercrest299Zobrazit v obchodech
Tefal SW 854 D 16Toustovač Tefal SW 854 D 16700Tefal2494Zobrazit v obchodech
DeLonghi SW12B.BKToustovač DeLonghi SW12B.BK800DeLonghi1099Zobrazit v obchodech
Eta Tampo 4156Toustovač Eta Tampo 4156700Eta990Zobrazit v obchodech
Eta Sorento 3151Toustovač Eta Sorento 3151900Eta1599Zobrazit v obchodech
Lauben 800Toustovač Lauben 800800Lauben1289Zobrazit v obchodech
ETA 5151 90000Toustovač ETA 5151 90000900Eta1999Zobrazit v obchodech
Tristar SA 3060Toustovač Tristar SA 3060900Tristar669Zobrazit v obchodech
Concept SV 3070Toustovač Concept SV 3070900Concept1244Zobrazit v obchodech
Rohnson R-262Toustovač Rohnson R-262700Rohnson299Zobrazit v obchodech
Tescoma PRESIDENT 3 v 1Toustovač Tescoma PRESIDENT 3 v 1800Tescoma1399Zobrazit v obchodech
DeLonghi SW12BC.SToustovač DeLonghi SW12BC.S800DeLonghi1490Zobrazit v obchodech
SENCOR SSM 9940Toustovač SENCOR SSM 9940900Sencor1199Zobrazit v obchodech
Sencor SSM 4300SSToustovač Sencor SSM 4300SS700Sencor398Zobrazit v obchodech
Concept SV 3060Toustovač Concept SV 3060700Concept889Zobrazit v obchodech
Sencor SSM 4221Toustovač Sencor SSM 4221700Sencor399Zobrazit v obchodech
Tefal SW 342 D 38Toustovač Tefal SW 342 D 38700Tefal1999Zobrazit v obchodech
Tefal SM 155212Toustovač Tefal SM 155212700Tefal599Zobrazit v obchodech
Breville VST071XToustovač Breville VST071X1000Breville1850Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a pročíst si hodnocení toustovačů / sendvičovačů od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají zkušenosti.

Jak správně používat toustovač

Základem používání sendvičovače je udržování čistoty. Čím déle v sendvičovači nečistoty zůstanou, tím hůře se odstraňují. Proto po každém použití odstraňte zbytky pečiva, náplně a otřete povrch vlhkým hadříkem. Nikdy nepoužívejte ostré či kovové předměty, a to ani na vyndávání sendvičů, velmi snadno jimi totiž poškodíte teflonovou vrstvu na plotýnkách a sendvičovač tím znehodnotíte. Pro mechanické odstraňování nečistot je vhodné dřevěné či plastové kuchyňské náčiní.

Některé toustovače umožňují vyjímat plotýnky, což výrazně usnadňuje jejich mytí. Samo o sobě to ovšem neznamená, že plotýnky lze dávat do myčky, proto si tuto možnost předem ověřte.

Bezpečnost toustovače

Může se zdát, že toustovač je zcela bezpečný přístroj a není nutné se o bezpečnost vás a uživatelů domácnosti starat, ale opak je pravdou. Podle několika testování se potvrdilo, že se jedná o v celku nebezpečný spotřebič – díky své teplotě. Přístroje byly zvenku tak horké, že hrozilo riziko popálení nebo třeba poškození okolních předmětů. Bezpečnost přístroje poznáte v obchodě velmi těžko. Při výběru výrobku ale můžete vycházet z našeho testu.

Toustovač a jeho skladování

Pokud přístroj používáte jen zřídka, stačí jej vždy po umytí nechat oschnout, zavřít a uložit do skříně. Je-li ale v provozu denně, vyplatí se mu vyhradit stálé místo, například na kuchyňské lince. V tom případě by vás měla při koupi zajímat třeba délka kabelu, nebo možnost uchovávat přístroj ve svislé poloze bez hrozby pádu. Výhodou pro skladování jsou v tomto případě i protiskluzové nožičky.

Jaký zvolit tvar toustů?

Další z věcí, podle které můžete tousty vybírat, je výsledný tvar toustů. Na jednu stranu vám dáme za pravdu, že tento parametr v podstatě o ničem nerozhoduje. Na stranu druhou, je poměrně podstatný pro váš výsledný pocit z připraveného pokrmu. Podle tvaru plotýnky dostanou výsledný tvar i tousty, přičemž možností je hned několik:

Čtverce a obdélníky

Čtvercové tousty jsou asi nejklasičtější, s jakými se setkáte. Plotýnka má tvar několika soustředných čtverců, přičemž směrem ke středu se stává stále hlubší. Je to pro toasty ideální – u středu, kde bývá náplň největší, je nejvíce místa, naopak kraje se pevně zmáčknou a spečou k sobě.

Trojúhelníky

Trojúhelníkové toasty jsou časté a oblíbené, mají však své nevýhody. Musíte při jejich tvorbě myslet na to, že čtverec toustového chleba vytvoří dva trojúhelníky, přičemž ke spoji obou dochází v úhlopříčce. Střed, kam se dává nejvíce náplně, je tak zmáčknutý a spečený k sobě, stejně jako kraje. Surovin se do toastu vejde méně, navíc trojúhelníkové tousty mají větší tendenci vytékat a připékat se.

Lastury

Tento tvar toastů přirozeněji reaguje na vlastní tvar toastového chleba (málokdy je přesně čtvercový, často ho koupíte promáčknutý) a výsledný toast má skutečně tvar lastury. Nevýhodou bývají často výrazně široké okraje, ve kterých zůstává jen minimum náplně.

Vafle, panini

K dostání jsou i tyto dva typy plotýnek. První z nich jsou určeny na přípravu klasických vaflí, kdy mají hlubokou mřížkovanou strukturu. Toasty s ní nevyrobíte, ale belgické vafle rozhodně ano. Plotýnky na panini se pak v krajním případě na tousty použít dají (ale není to rozhodně nejlepší nápad, náplň vám vyteče a toasty opečete jen velmi jemně), ale mnohem lepší je s nimi dělat klasické panini.

Další možnosti

Kromě těchto hlavních typů existují i plotýnky s do jisté míry specifickými tvary toastů. Zařadili bychom sem například plotýnky ve tvaru pohádkových postaviček, které ocení zejména vaše děti, nebo některé atypické a zároveň elegantní styly, s nimiž zajisté ohromíte všechny hosty.

Jak vybrat ten pravý toustovač pro vás

Kromě plánovaného využití bychom si měli uvědomit také pro kolik osob budeme sendviče nejčastěji připravovat. V nabídce prodejců běžně najdeme klasické dvouplotýnkové toustovače, můžeme si však zvolit také jednoplotýnkovou variantu nebo toustovač, ve kterém najednou připravíte i 4 tousty.

Stejně jako u dalšího kuchyňského nádobí, je také u sendvičovače důležitý povrchový materiál plotýnek. Většina produktů na našem trhu má plotýnky potaženy teflonem, který zaručí jejich nepřilnavost a poměrně snadnou údržbu. Určitě bychom však na vytahování toustů neměli používat kovové nástroje a dát přednost dřevěným – teflonovou vrstvu totiž můžeme snadno narušit. Špatnou variantou nejsou ani plotýnky potažené vrstvou keramiky. Keramické toustovače by měly mít výhodu ve své vyšší odolnosti, recenze uživatelů tomu ovšem ne vždy zcela odpovídají.

Správná velikost

Před koupí je dobré si rozmyslet, ro kolik lidí se toustovač pořizuje. Pokud přemýšlíte nad malým toustovačem s dvěma místy na dva chleby, je dobré se rozmyslet, zda tento rozměr postačí.

Zvolte správný typ

Né každý toustovač umí vše. O konkrétních druzích si povíme v následující kapitole, které je třeba věnovat velkou pozornost. Né každý toustovač totiž dokáže vše. Některé základní druhy umí pouze tousty čtvercovitého tvaru a některé I vafle, panini či další z mnoha pokrmů, které se dají díky nadstandartním funkcím tvořit.

Dostatečný příkon

Příkon hraje klíčovou roli ve funkčnosti celého toustovače. Je důležité, aby byl příkon dostatečně vysoký, jelikož má vliv na bezpečnost, ale i čas přípravy, které se může lišit až v řádech minut.

Správný materiál

U pláště je důležitá lehkost či odolnost, plotýnky by měly být nepřilnavé. U levnějších toustovačů se stává, že kvalita především vnitřního povrchu je úděsná a potraviny se na jeho stěny šíleně lepí. Je tedy lepší si předem zkontrolovat materiály, o kterých se také budeme bavit v jedné z našich kapitol.

Bezpečnost

Tepelně izolované madlo a ochrana proti přehřátí je důležitým parametrem při výběru! Dbejte tedy na bezpečnost vás i vašich blízkých.

Funkce

Chcete plotýnky občas vyjmout a umýt v myčce? Udělá vám radost vypínač nebo nastavitelná teplota? To vše jsou funkce, které jistě oceníte. Je sice pravda, že si za nadstandartní schopnosti výrobci naúčtují více, ale uvidíte sami, že se rozhodně investice do takového výrobku vyplatí.

Toustovač

Druhy toustovačů

Při nákupu toustovače je vhodné zohlednit, zda budete připravovat pouze tousty, nebo využijete model, který umožňuje výměnu plotýnek. Podle toho se toustovače dělí na základní nebo multifunkční typ.

Základní toustovač

Tento typ je jednodušší. Nabízí pouze plotýnku na přípravu toustů. Pokud jsou plotýnky součástí těla toustovače, je náročnější na údržbu. Jejich výhodou je nižší pořizovací cena.

Multifunkční toustovač

Více využijete multifukční sendvičovač. Díky měnitelným pečícím deskám je možné připravit tousty a vafle. Další plotýnky můžete využít na přípravu paniny nebo grilovaných pochoutek.

Multifunkční typy je možné koupit ve dvou variantách jako přístroje 3v1, 4v1nebo 6v1.V případě typu 4v1 máte k dispozici 2 pečící desky na tousty v různých tvarech, nebo můžete vybrat přístroj, jehož součástí je plotýnka na přípravu jednohubek. Toustovače 6v1 mají navíc plotýnky na přípravu lívanců a koláčků.

Mezi výhody těchto přístrojů patří kromě přípravy více variant pokrmů také mnohem snadnější údržba. Je však třeba zmínit, že od funkce grilu nelze očekávat stejnou kvalitu, jakou vám poskytnou klasické elektrické grily.

V tomto případě je možné ugrilovat spíše zeleninu nebo bílé maso. Grilovací desky se více využívají právě k přípravě paniny, nebo zapékání většího pečiva.

Kontaktní grily

Kontaktní grily sice nejsou určeny výhradně k přípravě toastů, pro jejich zapečení vám ovšem také skvěle poslouží. Největší výhodou je určitě jejich široký záběr použití, připravit na nich můžete výborné steaky i zdravé ryby, stejně tak na nich můžete grilovat svěží zeleninu.

Parametry toustovače

Toustovač: Příkon

Jedním z parametrů toustovače, který výrobci velmi rádi udávají, je jeho příkon. Ten vám v zásadě říká, kolik energie přijme toustovač za jednotku času. Udáván je ve wattech, značených velkým W, podobně jako výkon. Obecně platí, že čím vyšší bude příkon, tím rychleji budete mít toasty připravené (ačkoliv do hry vstupují další veličiny, jako je třeba účinnost nebo tepelné ztráty, dá se to takto zjednodušit). Tento parametr se pohybuje zhruba od 700 do 1500 W.

Doporučujeme, abyste hledali pokud možno spíše vyšší hodnoty příkonu, znamená to totiž, že budete mít tousty upečené rychleji. Na druhou stranu, ne každému to bude vyhovovat. Kdo chce mít nad přípravou dohled a má raděj třeba méně propečené toasty, měl by volit optimální hodnotu příkonu. Je ale potřeba vědět, že vyšší příkon znamená zároveň vyšší spotřebu elektrické energie. To je jistá nevýhoda, nicméně vás můžeme uklidnit. Sendvičovač je v provozu povětšinou krátkodobě, takže ani vysoká spotřeba neznamená velký zásah do vaší peněženky.

Velikost toustovače a tvary toustů

Při koupi jakéhokoliv přístroje je dobré přihlédnout k velikosti vaší kuchyňské linky. Záleží na tom, zda budete mít toustovač na kuchyňské desce, nebo ho budete po každém použití ukládat do skříňky. Výhodou toustovače je, že ho můžete ukládat i ve svislé poloze.

Velikost toustovače je spjata také s počtem připravených toustů. Pro menší rodiny je určena varianta pro přípravu 2 toustů. Pro početnější rodinu se doporučuje investovat do větší a dvojnásobné varianty. Touto variantou jsou toustovače pro přípravu 4 toustů.

Multifunkční toustovače nabízí i několik výměnných pečících desek s různými tvary toustů. Mezi nejzákladnější druhy patří čtverce, obdélníky, trojúhelníky, lastury a vafle. Velice oblíbenou variantou pro děti jsou pečící desky ve tvaru pohádkových postaviček.

Materiál toustovače

Při výběru toustovače zákazníci často přehlížejí materiál pečících desek, který je přitom pro přípravu chutného sendviče naprosto klíčový. Právě s tímto povrchem přichází suroviny do přímého kontaktu, a tak je v sázce nejen kvalita přípravy, ale také vaše zdraví.

Nemusíte se nicméně obávat nějaké složitosti. Drtivá většina toustovačů je ošetřena teflonem, tedy úpravou, která ručí za nepřilnavost, rovnoměrné opékání a zdravotní nezávadnost. Během vkládání a obracení surovin si dávejte pozor na používané nástroje.

Kovové vidličky a naběračky nechte raději stranou a sáhněte po něčem dřevěném. V opačném případě riskujete poškození ochranné vrstvy, její odloupnutí a zhoršení vlastností spotřebiče. Potraviny se začnou připalovat a původně nenáročná údržba se promění v otravnou a zdlouhavou proceduru.

Tělo přístroje bývá vyrobeno z plastu nebo/a nerezového kovu. Velmi levné modely bývají běžně celoplastové, často v základní bílé barvě. Tyto toustovače se hodí pro méně náročné, spíše občasné použití. Při nižších, resp. odpovídajících, nárocích s nimi můžete být docela spokojeni. Velmi oblíbené jsou modely kombinující nerezové plochy s plastovými částmi (především madlo a boky). Tyto přístroje vypadají díky nerezu elegantněji (obvykle kombinace černého plastu a přirozeně stříbrného nerezu). Jsou taky bytelnější, odolnější. Kovové části se však mohou rozpalovat na velmi vysoké teploty, takže buďte opatrní.

Design toustovače

Pokud ho nechcete používat jednou za uherský rok a jinak ho nechávat uložený ve skříni, budete pravděpodobně řešit i jeho design. Levnější výrobky mají plastový povrch nejrůznějších barev, ze kterých jednoznačně nejvíce elegance pobírá černý nebo červený. Velmi oblíbená barva těchto přístrojů je bílá – zde ale počítejte s tím, že pokud ho budete nechávat na lince, časem může bílý odstín nepěkně zažloutnout. Designovější kousky se vyrábějí s nerezovým povrchem a budou se hodit do každé moderní kuchyně. Jen pozor na to, že nerez snadněji pochytá otisky prstů a pokud ho nebudete pravidelně čistit, bude brzy působit upatlaným dojmem.

Tvarem se od sebe sendvičovače příliš neliší. Vždy se jedná o dvě křídla s opékacími ploténkami spojená dohromady. Můžete si ale vybrat mezi elegantními hranatými kousky či sendvičovači s oblými tvary. Pokud máte v oblibě designy z let dávno minulých, určitě vás zaujmou retro sendvičovače, které jakoby si odskočily z pultíku amerického motorestu u slavné Route 66. Krásné kovové sendvičovače s barevnými prvky retro designu, které připraví plněné sendviče, ale na trhu budete hledat těžko. Pod trochu zavádějícím názvem retro sendvičovače se totiž často skrývají topinkovače, které sice také umí připravit křupavý chléb, ale rozhodně bez náplně.

Toustovač a jeho možné funkce

Možnost mytí v myčce

Možnost mytí v myčce sice nemusí být nepostradatelnou výhodou, může nám ovšem ušetřit dlouhé minuty strávené čištěním špatně dostupných záhybů a často je plotýnkám také šetrnější.

Pojistka proti přehřátí

Tuto funkci nemusíte nijak hlídat ani ovládat. Na první pohled totiž není vidět, ale o to více je důležitá. V okamžiku, kdy sendvičovač dosáhne velmi vysoké teploty, a toasty by se začaly pálit nebo by hrozilo riziko požáru, pojistka způsobí, že se přístroj sám automaticky vypne.

Spouštěcí tlačítko

Levnější přístroje tímto ovládacím prvkem nedisponují, zapnou se automaticky v okamžiku, kdy je zapojíte do sítě. Dražší přístroje s touto funkcí můžete mít v elektrice pořád (hodí se, pokud ten svůj chcete mít neustále na lince) a zapnou se jen tehdy, pokud stisknete tlačítko.

Světelná signalizace

Světelná signalizace je součástí všech přístrojů, informuje vás o skutečnosti, že je přístroj připraven k použití. K dispozici jsou dvě kontrolky, červená znázorňuje ohřívání. Ve chvíli, kdy se rozsvítí zelená, můžete vložit toust.

Regulace teploty

Tato možnost je u sendvičovačů spíše vzácná a týká se hlavně multifunkčních, drahých modelů. Umožňuje ruční nastavení výkonu ohřevu podle potřeby.

Bezpečnostní zavírání

Jednoduchým mechanickým zavřením docílíte bezpečné a efektivní přípravy pokrmu. Dvířka se vám během používání sama neotevřou a svojí horní částí vložené suroviny dokonale stlačují.

Protiskluzové nožičky

Speciální povrchová úprava nožiček. Ty zvyšují stabilitu toustovače na daném povrchu, nejčastěji na kuchyňské lince. Docílíte stavu, kdy vám toustovač nebude při jeho otevírání a zavírání jakkoliv podkluzovat.

Časovač

Na trhu dnes naleznete dokonce sendvičovače s časovačem, který vám dovolí nastavit si dobu opékání zcela podle sebe. Když čas vyprší, budete upozorněni zvukovým signálem, že pochoutka je připravena. Většina sendvičovačů ale touto funkcí nedisponuje.

Vyměnitelné plotýnky

Některé sendvičovače nabízí více plotýnek, jež můžete měnit v závislosti na tom, jaký pokrm připravujete. Užitečné je to i z hlediska mytí, které je po vyjmutí mnohem pohodlnější.

Ceny: Kolik by měl nový toustovač stát?

V této kapitole si pořádně posvítíme na ceny toustovačů. Ceny si rozdělíme do 3 cenových kategorií a ukážeme si, co od jaké lze očekávat.

Cena toustovače do 500 Kč s DPH

Nejnižší cenová kategorie, najdete zde základní modely toustovačů, které mají většinou dvě místa a postačí spíše nenáročným uživatelům, který toustovač vytáhnou jednou za čas. Obvyklým materiálem je plast. Příkon se pohybuje v rozmezí 700 – 750 W. Jsou bez vyměnitelných plotýnek. Nejčastější tvar pečící desky je trojúhelník. Nejsou vybaveny nadstandartními funkcemi.

Cena toustovače od 500 Kč do 900 Kč s DPH

Zde již můžete najít multifunkční a výkonnější zařízení. Příkon je v rozmezí 800 – 1 300 W. Je možné měnit pečící desky a jsou již vybaveny některými funkcemi. V tomto cenovém rozpětí již můžete pořídit i přístroje pro více než dva tousty.

Cena toustovače nad 1 000 Kč s DPH

Zde najdete ty nejlepší přístroje na přípravu toustů. Mají příkon přes 1 000 W. Provedení je nerezové. Zařízení jsou multifunkční s vyměnitelnými deskami a doplňkovými funkcemi. Na těchto toustovačích se dá dělat  v podstatě cokoliv a ve většině případů dokáží plně nahradit i funkce grilu.

Toustovače: Recenze a popis top 5 produktů

Toustovač ECG S 179

Sendvičovač ECG S 179 pro přípravu 2 čtvercových sendvičů. Povrch pečících desek je nepřilnavý a rukojeť je tepelně izolovaná. Dvě světelné kontrolky indikují připojení k síťové zásuvce a připravenost k pečení. Sendvičovač je proveden v kombinaci černé barvy a nerezu.

Toustovač Philips HD 2392

Chutné sendviče snadno S jednoduchým systémem zamykání a vertikálního skladování S tímto výkonným sendvičovačem s vysokou teplotou, který disponuje destičkami pro překrojení a uzavření ingrediencí uvnitř sendviče, si můžete kdykoli dopřát perfektně zapečené sendviče. Díky jednoduchému systému zamykání a možností vertikálního, kompaktního ukládání se nejen snadno používá, ale také skladuje.

Toustovač Tefal SW 854 D 16

Všestranný pomocník 4v1 zastane práci sendvičovače, vaflovače, grilu a pomocníka v přípravě jednohubek. Čtyři základní plotýnky jsou uložené v samostatných obalech s brožurou receptů, které plotýnky chrání. Snadno s nimi připravíte vafle, toasty, chuťovky, panini či něco z grillu. K dokoupení však existuje i dalších osm plotýnek, jimiž funkce přístroje rozšíříte. Na přístroji naleznete dvě světelné kontrolky, které indikují stav přípravy jídel. Plotýnky jsou z nepřilnavého materiálu, vrchní plášť z nerezové oceli a rukojeť je při práci neustále chladná. Usnadněte si práci i skladování několika přístrojů – odteď vám postačí jediný!

Toustovač Eta Sorento 3151

Praktický elektrický sendvičovač má bohatou výbavu, která se skládá ze čtyř výměnných desek. Umožňuje tak výrobu trojúhelníkových sendvičů, sendvičů ve tvaru lastury a vaflí. Zároveň má další výměnnou desku, která dává prostor k pohodlnému grilování, například při přípravě panini, opékání topinek nebo i grilování masa. Když je připraven k akci, rozsvítí se zelená kontrolka teploty. Připáleninám brání nepřilnavý povrch a nežádoucímu pohybu při práci brání protiskluzové nožičky. Pokud máte malou kuchyň, uvítáte praktické skladování ve svislé poloze.

Toustovač Domo DO 9064

Potrpíte si na křupavých a bohatě naplněných sendvičích? A pochutnáváte si na nich společně s celou svou rodinou? V tom případě oceníte XXL sendvičovač Domo DO9064C, který umožňuje najednou připravit až 4 kousky této pochoutky. Jednotlivé pečicí plochy jsou přitom nadstandardně velké (13 × 15 cm) a hodí se proto i pro rozměrnější plátky chleba, například z domácí pekárny. Ve srovnání s klasickým sendvičovačem získáte o 50 % větší povrch a navíc se můžete těšit na vzor mušlí.

Top 5 značek toustovačů

Zastoupení na tomto trhu má většina známých značek. I k nim je dobré přihlédnout, jelikož s nimi můžete mít kladné i záporné zkušenosti, stejně jako se vám může líbit jejich design, nebo použité materiály a technologie. Někdy značky nabídnou i něco navíc, jako je bohaté příslušenství, kompatibilitu s ostatními prvky v kuchyni, či například prodloužené záruky. Jaké značky patří mezi nejznámější?

Toustovače Tefal

Historie této společnosti se začala psát v roce 1954. Jde tedy o značku s celkem dobrou tradicí. Její konkurenční výhodou začaly být produkty s nepřilnavým povrchem. Dnes nabídne širokou škálu různých spotřebičů do kuchyně, kde nechybí ani ty menší v podobě kávovarů. A jelikož nepřilnavý povrch je u tohoto zboží důležitý, není špatné vsadit na průkopníka dané metody.

Toustovače Eta

Jenom málokdo by název této značky neslyšel. I proto, že má zastoupení v mnoha segmentech, stejně jako historii, která se začala psát v roce 1943. Mnoho lidí ji preferuje z jasného důvodu. Jedná se o tuzemskou značku a tak podporují naši výrobu. Samozřejmostí jsou i časté inovace, spojené s tím nejdůležitějším, což je kvalita produktů.

Toustovače Sencor

Značka, která patří spíše mezi nováčky na našem trhu. V domovském Japonsku se však stala známou už v roce 1969, kdy byla založena. Důvodem, proč ještě nebývá tolik vyhlášená a je často řazena spíše na okraj je fakt, že primárními produkty byly výrobky ze segmentu elektroniky. Až později začala tato značka s výrobou kuchyňských spotřebičů.

Další značky toustovačů

Kromě výše zmíněných je na trhu možné najít i několik dalších značek. Je to třeba DeLonghi toustovač, stejně jako nelze zapomínat ani na značku ECG, stejně jako například na Klarstein, nebo i na značku Esperanza. Koupit je možné také toustovač Philips a řadu dalších.

Na co si dát při koupi toustovače pozor?

Možná si říkáte, proč si dávat při koupi tak jednoduchého přístroje jako je toustovač, na něco pozor. Stačí si vybrat podle svých požadavků a finančních možností. Nebo ne?

Krátká šňůra

I toustovače mohou mít své „mouchy“, které někomu vadí a pro jiného problémem naopak vůbec nejsou. Mezi takové komplikace patří nejčastěji krátká přívodní šňůra. Toustovače mají šnůru většinou kratší, silnou a špatně poddajnou. Pokud máte horší přístup k elektřině, možná s tím budete bojovat. Čtěte proto při nakupování pozorně všechny parametry, včetně délky přívodního kabelu. Dbejte také na to, aby při provozu toustovač na kabelu nestál, nebo se naopak netáhl přes něj, nebo aby se dokonce nedostal na rozpálenou plotýnku.

Špatné těsnění

Některé toustovače mohou špatně doléhat a těsnit, nebo nemají možnost zámečku, který k sobě pevně přichytí obě poloviny přístroje. Při zapékání pak tudy uniká teplo nebo dokonce pára a může dojít k poranění. Toto většinou zjistíte až za provozu, proto je dobré číst před zakoupením recenze toustovačů a předejít špatnému nákupu.

Příliš rozpálené

Většina toustovačů je vyrobena tak, aby maximálně izolovala teplo. Rukojeť ani tělo toustovače by tak nemělo být rozpálené, nebo alespoň ne tolik, aby mohlo dojít k poranění. Ne vždy to však platí. Proto i v tomto případě doporučujeme číst recenze, především máte-li malé děti, které by si na přístroj mohly sáhnout, nebo ho dokonce chtějí sami obsluhovat.

Nastavitelná teplota

Většina toustovačů (námi testované přístroje dokonce všechny) má jednotnou teplotu. Nemají termostat, a tak není možné regulovat teplotu pečení/zapékání/grilování. Pokud máte jednoduchý toustovač pouze s jedním druhem plotýnek, nebo se nechystáte dělat nic jiného než tousty, problém v tom nespatříte. Ovšem u multifunkčních přístrojů a toustovačů 2v1, 3v1, 4v1 a více už může být teplota problém. Zatímco u pečení vaflí, lívanců nebo různých vdolečků by mohla být nižší, u grilovaných mas by uživatelé naopak uvítali vyšší teplotu. Pokud ale regulace není možná, může být obsluha náročnější. Maso trvá dlouho a vafle musíte neustále hlídat, aby se nespálily.

Pomalé/rychlé rozehřívání

S teplotou souvisí i rychlost rozehřívání toustovače. Některé, a dokonce i dražší přístroje, se nahřívají příliš dlouho. Hladoví kuchaři tak netrpělivě čekají, než se jejich pochoutka zapeče. Toto samozřejmě může být zcela individuální komplikace. Pro někoho může být rychlost rozehřátí ideální, pro jiného příliš pomalá. Opět ale záleží na i tom, co právě budete zapékat nebo péct/smažit/grilovat. Opět je tedy nejlepší číst předem recenze toustovačů, které vám padly do oka.

Nyní už víte, jak vybrat nejlepší toustovač do vaší kuchyně, i na co si dát při nákupu pozor. Pojďme se tedy podívat, které toustovače patří mezi nejvíce oceňované a nejlépe hodnocené.

Čištění a údržba toustovače

K vaření patří neodmyslitelně i úklid. Čištění a údržbu si samozřejmě zaslouží i toustovače, jejichž údržba není nijak složitá. Jedno z nejhorších míst jsou desky, na kterých se toast dělá. Ideální je, když jejich povrch umyjete brzy po jídle. Jedině tak zabráníte zaschnutí zbytků jídla a kousků použitých surovin. Po vychladnutí desky sáhněte po vlhkém hadříku nebo papírovém ubrousku, kterými povrch snadno očistíte. Je lepší umývat povrch toustovače teplou vodou, ale bez chemických přípravků, které povrchy oslabují a ztenčují tak ochrannou vrstvu. Snažte se vyhnout i kovovým nástrojům a namísto nich volte ty dřevěné.

Čištění sendvičovačů je snadné a rychlé. Vůbec nejkomfortnější způsob umývání nabízí uživatelsky vyjmutelné desky, které lze vložit do myčky nádobí. I tady si ale dávejte pozor na neopatrnou manipulaci a styk s kovovými prvky myčky. Před čištěním odpojte zařízení z elektrické sítě.

Toustovače: Pár slov o toustovačích / sendvičovačích na závěr

Přečetli jste si článek o výběru toustovače. Doufáme, že vám náš tým z Žebříčkátor.cz s tímto úkolem pomohl a vy si vyberete kvalitní toustovač, který bude fungovat po mnoho let bez jediného problému a připravíte s ním mnoho chutných sendvičů nejen k večeři, ale i při mnoha dalších příležitostech.

Podívejte se do tabulky na začátku článku a proklikněte se na srovnání cen. To vás přesměruje na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst recenze zákazníků, uživatelů, odborné recenze a porovnat si ceny toustovačů v různých obchodech.

Podívejte se také sem: https://nejtoustovace.wz.cz/
https://toustovac-ssm.borec.cz/

Posted in Kuchyňské spotřebiče

Mohlo by se vám také líbit