Menu Zavřeno

Tlačítkové telefony

Tlačítkový telefon

Tlačítkové telefony, anglicky feature phones nebo jinak také „hloupé“ telefony (v kontrastu k „chytrým“ smartphonům) jsou zařízení, které většina z nás nosila po kapsách ještě před takovými pěti, sedmi lety. Jak rychle jsme si zvykli na to, že mobilní telefon má formu a tvar placky s dotykovým displejem a operačním systémem! Mnohdy se nám však tlačítkový telefon může hodit jako skvělá náhrada „dotykáče“ (ano, víme, že jste tak smartphonu už minimálně deset let neřekli) při výletech do přírody nebo zkrátka ve chvíli, kdy potřebujete delší výdrž baterie než den nebo dva.

Telefony bez plnohodnotného operačního systému se hodí také ve chvíli, kdy si chcete odpočinout od okolního světa a rádi byste praktikovali digitální detox. Nebo kdy se chcete zbavit závislosti na smartphonu. Právě smartphony jsou totiž velkým lákadlem pro mnohé z nás a také jednou ze zásadních možností, jak prokrastinovat a marnit čas. Jsou totiž dobrým sluhou, ale zlým pánem. Slyšeli jste někdy o nomofobii? To je chorobný strach ze situace, kdy u sebe nemáte mobilní (chytrý) telefon. Pokud takový strach občas přepadá i vás, není nic jednoduššího než trénovat a smartphone zkrátka někdy nechat doma v šuplíku. Tím neříkáme, že byste ho neměli mít vůbec, ale proč si k němu nepořídit ještě tlačítkový telefon jakožto plnohodnotnou alternativu?

Je možné, že nějaký ten tlačítkový telefon doposud ještě máte schovaný. Že si na něm občas z nostalgie zahrajete „hada“ nebo se pokocháte „pozadím“, které jste si za drahé peníze z kreditu koupili s využitím kódu z časopisu. Takže možná vás napadne vzít tenhle telefon, najít adaptér na SIM kartu a prostě ho používat dál. Zde přirozeně závisí na stavu dvacet let staré baterie, ale hlavně… hlavně je problém v tom, že mobilní operátoři postupně odstavují starší typy sítí a nahrazují je novými. A pro ty zkrátka původní tlačítkové telefony nedisponují příslušným modulem.

Právě v těchto dnech pomalu končí fungování 3G sítí. Naopak starší sítě 2G, které slouží primárně pro hlasové služby, ještě pár let fungovat budou (i když třeba v USA už je zrušili), jenže svoje staré stroje si stejně nejpozději za takových pět, šest let budete moci možná tak vystavit na poličce. Třeba do té doby někdo přijde na způsob, jak do starých mobilů implementovat třeba 5G modul, ale zatím je vhodnější se při hledání tlačítkového telefonu dívat spíše po kouscích, které jsou modernější a novější typy mobilních sítí podporují tak nějak nativně.

Tlačítkové telefony: Žebříček TOP 10 nejlepších tlačítkových mobilů podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších tlačítkových telefonů. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největších českých e-shopech, které tlačítkové telefony prodávají a mají je skladem. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 10 tlačítkových telefonů. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší tlačítkové mobily seřadit podle nejnižší ceny.

Tlačítkový telefonVzhled telefonuKlávesnice telefonuOperační systémVelikost displejeFotoaparátKapacita baterieWi-FiOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Nokia 230Tlačítkový telefon Nokia 230KlasickáNe2.8 "2 Mpix1200 mAhNe1320Zobrazit v obchodech
Nokia 3310 2017 Dual SIMTlačítkový telefon Nokia 3310 2017 Dual SIMKlasickáNe2.4 " 2 Mpix1200 mAhNe1313Zobrazit v obchodech
Aligator A900 GPS SeniorTlačítkový telefon Aligator A900 GPS SeniorKlasickáNe3.2 "0,3 Mpix1600 mAhNe1479Zobrazit v obchodech
Nokia 230 Dual SIMTlačítkový telefon Nokia 230 Dual SIMKlasickáNe2.8 "2 Mpix1200 mAhNe1430Zobrazit v obchodech
Nokia 3310 2017 Single SIMTlačítkový telefon Nokia 3310 2017 Single SIMKlasickáNe2.4 "2 Mpix1200 mAhNe1350Zobrazit v obchodech
CPA Halo 11Tlačítkový telefon CPA Halo 11KlasickáNe2.4 "0,3 Mpix900 mAhNe949Zobrazit v obchodech
Evolveo EasyPhone XDTlačítkový telefon Evolveo EasyPhone XDKlasickáNe2.3 "1,3 Mpix1000 mAhNe979Zobrazit v obchodech
Alcatel 1066GTlačítkový telefon Alcatel 1066GKlasickáNe1.8 "0,08 Mpix400 mAhNe342Zobrazit v obchodech
Aligator A675 Senior DUAL SIMTlačítkový telefon Aligator A675 Senior DUAL SIMKlasickáNe2.2 "0,3 Mpix900 mAhNe1053Zobrazit v obchodech
Nokia 105 2019 Dual SIMTlačítkový telefon Nokia 105 2019 Dual SIMKlasickáNe1.77 "Ne800 mAhNe474Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a přečíst si hodnocení konkrétního tlačítkového mobilu od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají více zkušeností.

Jak vybrat tlačítkový telefon?

Podívejme se nyní na to, podle jakého klíče vybírat nejvhodnější tlačítkový telefon, tak aby přesně odpovídal vašim potřebám a také vkusu. I když je fakt, že ve chvíli, kdy vám v kapse zazvoní klasický telefon a vy ho zvednete, dočkáte se jistě udivených pohledů okolí.

Podle využití

U tlačítkových telefonů není zásadní otázkou „jak vybrat“, ale „proč vybrat“. Byť dnes mnozí na ono „proč“ nedokážou najít ani jednu uspokojivou odpověď, někteří zkrátka smartphone nevyužijí. Aspoň ne vždy. Způsobů (a důvodů) využití tlačítkových telefonů je však více. Tím prvním je jednoduchost. Potřebujete jen volat a psát SMS? Pak je vám chytrý telefon skutečně k ničemu. A pokud si začínáte uvědomovat, že třeba bojujete s vlastní rostoucí závislostí na smartphonu, potom neuškodí dát si od něj na pár týdnů nebo měsíců pauzu a po kapsách nosit jen „hloupou“ variantu.

Podle klávesnice

Jak píšeme v sekci Parametry, je součástí většiny tlačítkových telefonů běžná 12tlačítková alfanumerická klávesnice, tedy samozřejmě nepočítáme-li tlačítko pro započetí a ukončení hovoru, případně další ovládací tlačítka pro pohyb v menu. Klávesnice by vám měla padnout do ruky a mělo by být možné ji ovládat prsty jedné ruky. Některé speciální kousky mají klávesnici výsuvnou nebo véčkovou konstrukci, ale v obou těchto případech je princip ovládání klávesnice obdobný.

Podle kapacity baterie

I ten nejslabší tlačítkový telefon vám na jedno nabití několik dní vydrží. Ale samozřejmě čím vyšší kapacita baterie, tím lépe. Přirozeně čím častěji telefon používáte, tím rychleji se vybíjí. Rychlejší vybíjení platí i pro mobily s vysokým jasem displeje. Vybírejte si kousky s vyměnitelnou baterií (těch je na rozdíl od smartphonů v této kategorii stále většina), kdyby došlo k poškození akumulátoru, případně ukončení jeho životnosti. Baterie totiž u tlačítkových telefonů odjakživa bývá nejslabším článkem – vydrží s plus minus použitelnou kapacitou řádově cca do deseti let, zatímco zbytek telefonu klidně i celé generace.

Druhy tlačítkových telefonů

Projděme si teď pár specifických druhů tlačítkových telefonů. Ač se to nezdá, není telefon jako telefon a některé modely mají velmi specifické určení.

Odolné tlačítkové telefony

Kapitolou samou o sobě jsou odolné tlačítkové telefony, které jsou většinou pogumované, mají jistou úroveň ochrany displeje a splňují standardy odolnosti vůči prachu a vodě (IPxx), jakož i v některých případech vojenské standardy odolnosti vůči pádu a působícím silám. Odolné telefony bývají často vybaveny i prvky, jako je svítilna nebo dokonce powerbanka (tedy možnost reverzního nabíjení jiných zařízení), a bývají osazeny krytem nabíjecího konektoru. Ostatně právě tento konektor, zůstane-li odkrytý, bývá nejslabším článkem při případném ponoření telefonu do vody.

Některé odolné tlačítkové telefony jsou vybaveny zadním krytem, který není možné tak jednoduše odstranit. Musíte na něj použít speciální šroubovák. A po výměně SIM karty nebo doplnění paměťové microSD karty je nutné správně osadit těsnění, aby byla ochrana vůči vodě skutečně účinná. Stejně jako u smartphonů bývají i odolné verze tlačítkových telefonů těžší než běžné modely, ale při výšlapech do hor nebo třeba na lešení aspoň budete vědět, že zařízení v kapse máte. Právě odolné telefony jsou vhodným doplňkem smartphonu, jestliže pracujete manuálně a bojíte se, že by se vám chytrý telefon mohl poškodit.

Tlačítkové telefony pro seniory

Speciální kategorií tlačítkových telefonů jsou modely určené specificky pro potřeby seniorů. Ti totiž fungování složitějších mobilů nemusejí úplně chápat, případně je pro ně jejich ovládání ze zdravotních důvodů náročné. Navíc senioři často pokročilé funkce smartphonů nebo běžných tlačítkových telefonů zkrátka nevyužijí, a tak je zbytečné je vůbec mít.

Telefony pro seniory tedy oplývají jen základními funkcionalitami, jako je volání a posílání SMS. Na displeji se jim text zobrazuje často velkými znaky a kontrastně, protože se počítá s tím, že v pokročilejším věku už budou mít horší zrak. Naopak výkonný musí být mikrofon pro hlasitý odposlech. Důležité je i tlačítko SOS (to bývá někdy součástí i odolných verzí tlačítkových telefonů), kterým si v případě nouze uživatelé zavolají pomoc. Pod SOS tlačítkem jim může někdo z příbuzných nastavit rychlou volbu buď na sebe nebo přímo na záchrannou službu (číslo 112).

Speciální konstrukce tlačítkových telefonů

Zapomenout nesmíme ani na speciální konstrukce telefonů, ke kterým patří modely s vysouvací klávesnicí nebo „véčkové“ modely, tedy zařízení s pantem a vyklápěcí konstrukcí, kdy je displej v zavřeném stavu schovaný. Některá „véčka“ mají ještě sekundární displej na notifikace zvenku a ukazují třeba počet zmeškaných hovorů, nové SMS nebo náhled toho, kdo právě volá.

Zatímco tlačítkové telefony s vysouvací klávesnicí jsou dnes spíše raritou, véčka jsou stále oblíbená. Z toho ostatně vychází i fakt, že nejmodernější smartphony dnešní doby na sebe berou podobu této klasiky, byť v trochu upravené formě, a sice s ohebným displejem. Plně funkční dotykový ohebný displej, který vydrží tisíce i desetitisíce otevření, je totiž možný až díky nejnovějším průlomovým objevům v oblasti.

Zůstaneme-li však u tlačítkových telefonů, hodí se připomenout ještě další speciální konstrukce, například mobily s „počítačovou“ QWERTY klávesnicí, klávesnicí „poházenou“ okolo displeje nebo mobily formy klasické databanky, tedy jakéhosi předchůdce hybridního tabletu. Většinu inovací v této oblasti měla svého času na svědomí finská Nokia, jenže všechny tyto speciality jsou už spíše doménou fajnšmekrů a pro většinu z nás je odvál čas.

Parametry tlačítkového telefonu

Shrňme si teď různé parametry, které by tlačítkový telefon měl splňovat. Ačkoliv mezi jednotlivými tlačítkovými telefony z dnešního pohledu nejsou až takové rozdíly jako mezi smartphony, přesto existují různé detaily, které nám mohou pomoci se v tomto segmentu orientovat.

Tlačítkový telefon: Velikost a rozlišení displeje

Byť u tlačítkových mobilů není možné očekávat zázraky, jisté požadavky bychom měli mít i zde. Drtivá většina displejů u tlačítkových telefonů je dnes barevných, nicméně orientovat byste se měli především podle úhlopříčky. Sice koupíte i telefony s úhlopříčkou 1,8 palce, ty jsou však příliš malé. Zejména u telefonů pro seniory je třeba si dát pozor, aby měly úhlopříčku alespoň 2,3“ až 2,4“. Na menším displeji už by starší lidé mohli mít problém se čtením obsahu.

Brát v potaz je třeba i rozlišení, které by mělo činit alespoň 320 x 240 pixelů. Samozřejmě, že větší rozlišení je vždy lepší, zejména je-li telefon osazen fotoaparátem. Ten sice také bývá často základní, ale u nízkého rozlišení zkrátka někdy nezjistíte ani to, zda je pořízená fotografie aspoň přiměřené kvality.

Fotoaparát tlačítkového mobilu

U tlačítkových telefonů si ani v tomto ohledu příliš vybírat nemůžete. Chcete-li fotit opravdu dobře, pořiďte si foťák… anebo smartphone. Jenže co když si s sebou třeba na výpravy za dobrodružstvím plánujete brávat jen klasický mobil? Pro tyto případy volte zařízení s minimálně 2Mpx rozlišením. Ačkoliv rozlišení foťáku není to, co by úplně určovalo jeho kvalitu (důležité jsou například i světelnost, kvalita objektivu a další parametry), minimálně budete vědět, že po překopírování do počítače bude obsah fotografie „čitelný“, respektive mělo by jít aspoň poznat, kdo nebo co se na snímku nachází.

Baterie a možnosti nabíjení

I u tlačítkových telefonů se využívá určování kapacity baterie v mAh (miliampérhodinách). Je zde přirozeně mnohem menší potřeba kapacity než u smartphonů, takže baterie tedy přirozeně bývají dimenzované úplně jinak (výjimkou jsou některé odolné telefony vybavené funkcí powerbanky). Zatímco u smartphonů se tak za minimum v dnešní době považuje něco málo pod 3 000 mAh, u telefonů s tlačítky je to jen nějakých 800 až 1 000 mAh. Čím větší displej a čím více funkcí však telefon bude mít, tím lepší je přirozeně mít k dispozici kapacitu co nejvyšší.

Na bezdrátové nabíjení nebo rychlonabíjení v této kategorii rychle zapomeňte, na druhou stranu vás ani nebude bolet, že tyto funkce tlačítkové mobily nenabízejí. Na rozdíl od smartphonů je totiž zdaleka nemusíte nabíjet tak často. Hledat nabíječku vám stačí klidně jednou za týden až dva (a potom je přirozeně složité ji vůbec najít).

U nabíjení tlačítkových telefonů jsou mnohem důležitější využívané konektory. V tomto směru jdou „hloupá“ zařízení alespoň trochu s dobou a kromě microUSB se tak setkáte i s moderním oboustranným USB typu C. Radíme využívat stejný konektor, jaký máte i na svém smartphonu. Většina nových smartphonů dnes využívá právě USB typu C, ale starší modely oplývají i microUSB. Důvod této kompatibility je jednoduchý – na cesty vám bude stačit brát si s sebou pouze jednu nabíječku.

Konstrukce, klávesnice a další parametry tlačítkového telefonu

Většina tlačítkových telefonů je vyrobených z plastu, jen výjimečně se můžete setkat s kovovými modely. O odolných zařízeních či speciálních konstrukcích už jsme se bavili, takže přejděme rovnou ke klávesnici, která zpravidla sestává z dvanácti kláves – deseti číselných kláves od 0 do 9, hvězdičky a křížku. Každé číslo pak má přiřazené tři až čtyři písmena a příslušným počtem stisků dané klávesy aktivujete jedno z těchto písmen například při prasní SMS. Ale to už asi všechno víte z minulosti. (Zásadní je, že se na tom od té doby nic nezměnilo.)

Zmínit je třeba i SIM kartu, která na rozdíl od smartphonů disponuje plnou velikostí, je tedy „neořezaná“. Jestliže tedy například přecházíte ze smartphonu zpět na tlačítkové zařízení, je vhodné si sehnat adaptér na SIM kartu, který nano či micro SIM „vrátí“ zpět do původní velikosti. Některé telefony zároveň podporují funkci Dual SIM, díky které můžete v jednom telefonu používat dvě různá čísla (klidně dvou různých operátorů nebo dokonce ze dvou různých zemí).

A se SIM souvisí i další karta, a sice paměťová karta, nejčastěji pak typu microSD. Některé telefony dokážou zpracovat jen omezenou velikost přídavného úložiště, ale pár gigabajtů by měl jistě zvládnout každý. Na paměťovou kartu se mohou ukládat například pořízené fotografie nebo přehrávaná hudba. Zásadní je také fakt, zda daný telefon nabízí možnost ukládání SMS na toto externí úložiště. Může se stát, že kapacitu telefonu snadno navýšíte na 16 nebo 32 GB, ale doručené a odeslané SMS musíte v pravidelném rytmu mazat, protože se zkrátka zarputile ukládají na omezené interní úložiště a nejdou překopírovat.

Funkce tlačítkového telefonu

Jaké specifické funkce může mít klasický mobilní telefon? Možná byste se divili, co všechno takový „hloupý“ mobil dokáže.

Bluetooth a Wi-Fi

Ač se to zdá překvapivé, mohou některé tlačítkové telefony podporovat moderní technologii Bluetooth, což se hodí pro bezdrátový přenos souborů, ale i třeba připojení bezdrátových sluchátek, která jsou dnes dost v trendu. Zároveň třeba při přenosu fotografií nebo hudebních souborů mezi tlačítkovým telefonem a smartphonem nebo počítačem nemusíte shánět kabel.

Naopak Wi-Fi je mezi tlačítkovými telefony nepraktická záležitost a potřebujete-li z telefonu přistupovat na internet, tlačítkovému mobilu se vyhněte. U některých je internetové připojení sice možné, ale vzhledem k hlavně rozlišení displeje a způsobu ovládání naprosto nepoužitelné.

Pokud váš telefon není vybaven bezdrátovým Bluetooth, měl by alespoň disponovat klasickým 3,5mm jackem. Jinak nemáte šanci do něj zapojit běžná sluchátka. Výjimkou jsou sluchátka určená pro smartphony, která někdy bývají vybavena konektorem USB typu C.

Základní funkce, na které jsme zvyklí

Každý tlačítkový telefon by měl podporovat (a většinou i podporuje) základní funkce, které bychom od takového zařízení tak nějak očekávali. Ostatně, ti z nás, kteří mají 25 let a víc, už nejspíš někdy nějaký tlačítkový telefon vlastnili. Proto můžeme u většiny modelů čekat věci jako kalkulačku, plánovač s připomínkami, budík či rychlé vytáčení. Kromě toho jsou některé levné mobily vybavené základními hrami. A u mnohých je k dispozici FM rádio, jenže většinou to předpokládá zapojení sluchátek, které zároveň fungují jako anténa.

Příslušenství tlačítkového telefonu

Z příslušenství pro tlačítkové telefony lze zmínit buď na míru šité nebo univerzální obaly a kryty či folie na displeje, které mají mobilu zajistit delší životnost. Jinak z příslušenství můžete zakoupit samostatné nabíječky nebo držáky do auta, ale také již zmíněné adaptéry na SIM karty, neboť tlačítkové telefony jsou ještě stále vybaveny sloty na „plnohodnotné“ SIMky namísto micro a nano verzí,které se využívají v dnešní době.

Tlačítkový mobil: Údržba

Údržba tlačítkových telefonů je o něco jednodušší než v případě smartphonů. I proto, že na rozdíl od smartphonů nemusíte čistit úložiště, maximálně promazávat staré SMS. Proto si jen čas od času vyčistěte svoje zařízení vlhčeným ubrouskem. Ideálně s antibakteriální úpravou, protože klávesnice telefonu patří k místům, kde se pravidelně drží nejvíce mikroorganismů. Jinak tlačítkové telefony není příliš třeba udržovat. Už ze své podstaty navíc bývají mnohem odolnější než smartphony.

Cena tlačítkového telefonu

U tlačítkových telefonů nejsou cenové rozdíly mezi jednotlivými kategoriemi příliš velké. Pokud tedy nepotřebujete úplně nejlevnější zařízení jen proto, abyste si mohli zavolat, doporučujeme si pár stovek připlatit za funkce navíc.

Méně než 1 000 Kč

Za tuto cenu seženete úplně nejzákladnější modely, které ale na volání a SMS stačí. Klidně si zde můžete vybrat i zařízení pro seniory. Jak jsme už psali, nemá se na tlačítkovém telefonu prakticky co pokazit a už v nejnižší cenové hladině dostanete například poměrně slušnou baterii. V cenové hladině několika stovek narazíte spíš na méně známé značky. Než vás to ale vystraší, možná bude lepší si o dané značce či modelu přečíst pár recenzí – třeba vás příjemně překvapí.

1 000 Kč až 2 500 Kč

V této dosti široké cenové hladině seženete dobře vybavené kousky prémiových značek a většina uživatelů už víceméně nepotřebuje lovit v dražších hladinách. Od tisícovku nahoru už koupíte zařízení například i se selfie fotoaparáty nebo funkcí Dual SIM pro instalaci dvou SIM karet. Zásadní je i pevná a kvalitní konstrukce většiny dostupných modelů, jakož i možnost rozšiřitelného úložiště pomocí microSD karty. V dané kategorii je možné koupit i dost kvalitní odolné telefony či telefony pro seniory.

Od 2 500 Kč

Tato cenová kategorie už je určena spíše pro nadšence, kteří si zde mohou vybrat z několika málo originálních kousků, jež mohou relativně dobře (i když stále s kompromisy) sloužit třeba pro přístup na internet. V porovnávačích zboží jsou ještě pozapomenuté i více než deset let staré modely, u kterých celá léta nepřibyly žádné recenze. Ty si klidně kupte z nostalgie; i tak ale raději dávejte pozor na podporované sítě, ať se na svůj nový telefon za pár let nemusíte jen koukat, případně ho používat jako těžítko.

Tlačítkové telefony: Pár slov o tlačítkových telefonech na závěr

Přečetli jste si článek o výběru nového tlačítkového telefonu. Doufáme, že vám náš tým z Žebříčkátor s tímto úkolem pomohl a vy si vyberete kvalitní tlačítkový telefon, který vám bude sloužit po mnoho let bez jediného problému a závady.

Podívejte se do tabulky na začátku článku a proklikněte se na srovnání cen. To vás přesměruje na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst recenze zákazníků, uživatelů, odborné recenze a porovnat si ceny tlačítkových mobilů v různých obchodech. Dozvíte se tam, který tlačítkový telefon je kde skladem a za jakou nejlevnější cenu ho lze zakoupit v různých obchodech.

Posted in Technologie

Mohlo by se vám také líbit