Menu Zavřeno

Kiteboardy

Kiteboardy

Kiteboard je prkno speciálně upravené k jízdě na vodě. Sport, který se na tomto prkně provozuje, se jmenuje kiteboarding (kitesurfing). Kiteboarding je kombinace surfingu, windsurfingu a wakeboardingu.

Taženi drakem (kite), kterého máte upevněného k tělu, jedete na prkně po vodní hladině. Pokud máte vhodnou desku, můžete se během jízdy nechat vynést do vzduchu a provádět různé akrobatické kousky. Pro kiteboarding potřebujete velkou vodní plochu a dobrý vítr, proto se většinou provozuje na moři.

Kiteboardy mají různý tvar, z nichž každý je určen pro jiný styl jízdy. Vybrat si vhodný kiteboard však nestačí. Pro provozování tohoto úchvatného adrenalinového sportu, vás ještě čeká pořízení draka a dalšího nezbytného příslušenství.

Typ a velikost kiteboardu ovlivní váš pocit z jízdy.

Kiteboardy: Žebříček TOP 10 nejlepších kiteboardů podle recenzí zákazníků

Zde najdete náš výběr nejlepších kiteboardů. Ty jsme vybrali analýzou uživatelských recenzí na portálu Heureka a největších českých e-shopech, které kiteboardy prodávají a mají je skladem. Díky tomu jsme pro vás vybrali TOP 10 kiteboardů. Tyto produkty jsme následně seřadili do této tabulky, kterou si můžete seřadit podle vámi preferovaných parametrů. Pokud vás například zajímá co nejnižší cena, lze si nejlepší kiteboardy seřadit podle nejnižší ceny.

Název kiteboarduVzhledZnačka kiteboarduOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Duotone WhipKiteboard Duotone WhipDuotone15190Zobrazit v obchodech
Nobile 2021 NHP carbon splitKiteboard Nobile 2021 NHP carbon splitNobile30854Zobrazit v obchodech
Nobile NHP SplitKiteboard Nobile NHP SplitNobile26690Zobrazit v obchodech
Naish 2016 HeroKiteboard Naish 2016 HeroNaish6894Zobrazit v obchodech
Duotone TeamKiteboard Duotone TeamDuotone12995Zobrazit v obchodech
Duotone Team TextremeKiteboard Duotone Team TextremeDuotone17240Zobrazit v obchodech
Flyboards Radical5Kiteboard Flyboards Radical5Flyboards16874Zobrazit v obchodech
Naish 2020 MonarchKiteboard Naish 2020 MonarchNaish13259Zobrazit v obchodech
Nobile 2020 NHP splitKiteboard Nobile 2020 NHP splitNobile20455Zobrazit v obchodech
Flysurfer FlowKiteboard Flysurfer FlowFlysurfer12974Zobrazit v obchodech
Po vašem kliknutí na odkaz “Zobrazit v obchodech” vás přesměrujeme na porovnávací web Heureka. Na Heurece si můžete srovnat ceny různých obchodů a pročíst si hodnocení konkrétního kiteboardu od zákazníků, kteří s tímto produktem již mají více zkušeností.

Podle čeho vybrat kiteboard?

Typ kiteboardu. Typ kiteboardu musí odpovídat druhu a stylu jízdy, pro který ho budete používat.

Vaše zkušenosti s jízdou. Pokud jste zkušenými jezdci, nemusíte se ve výběru desky omezovat. Pro začátečníky jsou však vhodnější větší a širší desky.

Velikost prkna. Podle své hmotnosti, zkušeností a zamýšleného použití prkna, zvolte jeho velikost a váhu, která se odvíjí od použitých materiálů.

Rocker (prohnutí desky). Deska by měla mít prohnutí odpovídající stylu, kterým na ní budete jezdit.

Cena. Podle částky, kterou jste do prkna ochotni investovat, si můžete vybírat mezi základními typy vhodnými pro začátečníky a mírně pokročilé jezdce nebo propracovanými modely určenými k profesionálnímu použití.

Typy kiteboardů

Podle stylu jízdy, kterým se na prkně jezdí, se kiteboardy dělí na:

  • Twiin-Tip
  • Wake-style
  • Wave
  • Race

Twiin-Tip

Twiin-Tip je nejrozšířenější typ kiteboardu. Prkno má useknutou špičku i zadní část. Je vhodné pro začátečníky i pro zkušené jezdce. Lze na něm jezdit rekreačně nebo provádět různé triky. Twiin-Tip se využívá pro freestyle, wakestyle a freeride.

Díky kompaktním rozměrům a nízké váze ho snadno přepravíte v autě nebo letadlem. Je jednoduchý na ovládání a není potřeba přepínat nohy při každé změně směru jízdy. Nejvhodnější je pro jízdu v mělké vodě. – Pro jízdu ve vlnách nemá dostatečnou formu.

Kratší desky vyžadují silnější vítr a jsou vhodné ke skákání. Delší desky jsou stabilnější a proto vhodné pro jízdu při vysoké rychlosti.

Wake-style

Wake-style je podobný Twiin-Tipu. Je však více tuhý, má větší rocker (průhyb) a upevnění je formou bot. Používá se především na Wake parku, pro jízdu za motorovým člunem nebo přes překážky.

Wave

Wave vypadá jako surf. Pro kitesurfing je prkno upraveno pomocí spojovacích prostředků ve tvaru smyček.

Race

Race je jednosměrné surfovací prkno s delšími finy upravené pro rychlou jízdu. Tvar prkna a jeho geometrie jsou nejvhodnější pro jízdu ve vlnách. Race však lze používat i na ploché hladině. Dobře se na něm jezdí i proti směru větru. Změna směru otáček je obtížnější a ke skákání je deska téměř nevhodná. Rozsah větru je oproti Twin-Tip deskám větší a můžete jezdit i ve slabém větru.

Velikost prkna

Čím delší je prkno, tím snáze se na něm naučíte jezdit. V oblasti, kde je slabší vítr, se vám bude lépe jezdit na prkně velkém 150 – 160 cm. Níže uvedené délky prken jsou vhodné pro freeride jízdu vpřed a vzad. Pro skoky a rychlou dynamickou jízdu, velikost kiteboardu snižte o několik centimetrů.

Doporučená velikost prkna podle váhy jezdce

  • 45 kg … 120 – 127 cm
  • 50 kg … 127 – 130 cm
  • 60 kg … 130 – 132 cm
  • 70 kg … 132 – 135 cm
  • 80 kg … 135 – 138 cm
  • 90 kg … 138 – 140 cm
  • Více než 100 kg … 140 – 147 cm

Velký nebo menší kiteboard?

Každá velikost je vhodná pro jiný druh jízdy a pro jinou sílu větru. Pokud chcete jezdit v silném i ve slabém větru, kupte si prkna dvě.

Velký a širší kiteboard

(Pro jezdce 80 – 85 kg – desku dlouhou 140 cm a více a širokou 41 cm a více.):

Výhody

  • Vhodný pro začátečníky – dobře se na něm učí
  • Nevyžaduje velký tah draka
  • Lze na něm jezdit i při slabším větru
  • Vhodný pro jízdu na delší vzdálenosti
  • Možno jezdit v botičkách
  • Jde rychleji do skluzu
  • Lépe stoupá

Nevýhody

  • Málo obratný
  • Těžko se na něm mění již nabraný směr
  • Není vhodný pro provádění triků
  • Je méně skladný pro převoz

Menší a užší kiteboard

(Pro jezdce 80 – 85 kg – desku dlouhou 134 – 139 cm a více a širokou 40 cm a více.)

Výhody

  • Obratný
  • Vhodný pro triky a skákání
  • Skladný

Nevýhody

  • Pro začátečníky obtížnější
  • Vyžaduje větší vítr
  • Hůře se na něm stoupá

Doporučená délka a tvar desky

(Pro jezdce o váze 85 kg a výšce cca 180 cm)

  • Pro všechny styly jízdy – délka 136 až 139 cm, šířka 40 až 41 cm.
  • Freestyle – více prohnutá deska, délka 139 až 142 cm.
  • Freeride – ve slabším větru a bez triků, pro vození se a skákání, délka 139 až 145 cm.
  • Pro skoky a triky ve velkém větru – pro skoky a triky v silném větru je vhodná deska o velikosti 134 až 138 cm.

Šířka

Šířka desky se pohybuje od 40 do 45 centimetrů. Čím je deska delší, tím je také širší. Současně také platí, že čím širší deska je, tím těžší jezdec na ní může jet.

Síla větru

Pokud budete jezdit v místech, kde vane převážně slabý vítr, musíte si pořídit o něco větší desku než byste vzhledem k vaší hmotnosti měli mít. Naopak v oblastech se silným větrem můžete jezdit na menší desce.

Rocker

Rocker je prohnutí desky od špičky ke špičce. Rocker je důležitý především u wakestylu a jízdě v botičkách. Čím větší průhyb prkno má, tím poskytuje lepší odraz a začlenění do triku. Při větším průhybu se však s prknem hůře stoupá. Velikost rockeru při jízdě ovlivňuje také tvrdost prkna. Pokud je prkno pružnější, při jízdě se mírně narovná a rocker se zmenší.

  • Velký rocker – kiteboard s rockerem 5 až 6 cm má menší kontakt s vodou. Je vhodný pro provádění triků, ale vyžaduje větší tah draka.
  • Malý rocker – kiteboard s malým rockerem má větší kontakt s vodou. Vyžaduje menší tah draka, Triky se však na něm provádějí obtížně. Je vhodný pro sidetracking a začátečníky.

Jak změřit rocker?

Prkno položte na rovnou plochu vzhůru nohama, změřte výšku od podložky a od ní odečtěte tloušťku prkna na koncích.

Konkávy

S konkávami (profilovaným dnem) se setkáte většinou u dražších prken. Prkna s profilovaným dnem mají lepší jízdní vlastnosti než plochá prkna. Konkávy zlepšují stoupavost. Prkno tedy může být i více prohnuté – konkávy to vyrovnají.

Pevnost kiteboardu

Pevnost kiteboardu se odvíjí od použitého materiálu. Materiál ovlivňuje také váhu kiteboardu, což je velmi důležitý parametr.

Měkká deska lépe absorbuje vlny, ale hůře se na ní skáče.

Čím je deska silnější a pevnější, tím lépe jde do větru a lépe se s ní skáče, ale hůř absorbuje malé vlny.

Materiál kiteboardu

PVC

PVC prkna jsou vhodná pro klidnou jízdu bez skoků a tvrdých dopadů. Jsou levná, avšak málo odolná.

Dřevo

Dřevěné kiteboardy jsou tvořeny různě poskládanými destičkami, čímž se prkno vytvrdí podélně, příčně i v kruhu. Dřevo je často kombinováno se skelnými vlákny. Zvýší se tím odolnost a pevnost desky. Dřevo se používá především pro výrobu kiteboardů na freeride.

Kevlar

Některá prkna mají celodřevěná jádra obohacená o kevlar. Kevlar prknům dodává lehkost a flexibilitu. Tato prkna jsou vhodná pro freestyle.

Karbon

Dřevěné jádro kiteboardu může být také vyztuženo karbonovými vlákny. Zvýší pevnost a odolnost desky a ta je díky tomu vhodná pro různé skoky a triky, pro freeride i freestyle.

ABS hrana

ABS hrana lemuje celé prkno. Chrání dřevěné jádro před poškozením při nárazech do tvrdých a ostrých předmětů, například do kamenů. Energie nárazu se rozloží do hrany, plast se sice mírně poškodí, ale dřevěné jádro zůstane nepoškozené.

Posílené inzerty

Desku s posílenými inzerty by si měli pořídit jezdci, kteří plánují na prkně jezdit v botičkách. Pokud by prkno posílené inzerty nemělo, při větším pádu je můžete vytrhnout a prkno zničit.

Tvar kiteboardu

Deska, která je ve svém středu široká a od středu ke koncům se zužuje, vytlačí méně vody než rovnoměrně široká deska. Pokud deska vytěsňuje více vody, k jízdě stačí menší tah draka a menší síla větru.

Kiteboard a design

Design prkna není pouze módní záležitostí a věcí vašeho vkusu. Je však vhodné, aby prkno bylo barevné. Pokud vám deska ve vodě uplave, velmi špatně se hledá. Ale díky barevným prvkům ji můžete najít, i když vám uplave do větší vzdálenosti. Pokud si nechcete pořídit příliš výrazné prkno, alespoň ho z obou stran opatřete světlými nebo reflexními samolepkami.

Jak poznáte, že máte vzhledem ke své váze a stylu jízdy nevhodné prkno:

  • Příliš dlouhé a široké – budete mít pomalý progres, trénink bude těžký.
  • Příliš krátké – k jízdě budete potřebovat silný vítr.
  • Příliš měkké – nedokážete se odrazit do skoku a dopady budou náročné.
  • Příliš tvrdé – při intenzivním ježdění vás budou bolet kolena.
  • Příliš prohnuté – nepůjde vám nastoupávat ani při silném větru.
  • Bez spodního profilování – při dopadech u těžších triků bude prkno prokluzovat a vy spadnete.
  • Cákavé – neustálé cákání vody do obličeje vás bude obtěžovat a kazit prožitek z jízdy.

Drak

Drak nebo také kite, je pro kiteboarding hned po prkně nejdůležitější součástí výbavy. Při dobrém větru se drak postará o správný tah jezdce na prkně.

Existuje několik typů draků

Nafukovací kite

Tohoto draka nafouknete klasickou pumpou. Má pevnou konstrukci, při dopadu na hladinu drží tvar a nepotopí se. Z hladiny se také dobře zvedá. Můžete ho použít při jízdě na vodě, sněhu a suché zemi.

  • Delta/bow – vhodný pro začátečníky a mírně pokročilé. Umožňuje snadný restart z vody, snadno se ovládá, je poslušný a má velký větrný rozsah.
  • C-shape – vhodný pro zkušené jezdce. Má malý větrný rozsah, jezdí se na něm rychle a lze provádět skoky.
  • Hybrid – delta/bow s výkonem C-shape.

Komorový kite s uzavřenou náběžkou

Slouží k použití na vodě, sněhu i zemi pro pomalejší klidnou jízdu. Lze na něm jezdit i při mírném větru. Oproti nafukovacímu kitu má delší životnost. Nevýhodou je jeho vyšší cena.

Komorový kite s otevřenou náběžkou

Tento druh nelze použít na vodě. Umožňuje pouze jízdu na sněhu a trávě.

Příslušenství a doplňky pro kiteboarding

  • Kiteboard
  • Kite
  • Helma
  • Neopren nebo jiný vhodný oděv
  • Sluneční brýle
  • Trapézy
  • Chrániče
  • Vesta
  • Rukavice
  • Boty
  • Postroj

Cena kiteboardu: Kolik by měl nový kiteboard stát peněz?

Ceny kiteboardů se pohybují od cca 7 do 30 tisíc Kč. Musíte však počítat s tím, že pokud chcete provozovat kiteboarding, zakoupením desky to nekončí. Čeká vás ještě investice do nezbytného příslušenství a výbavy jezdce.

Cena kiteboardu do 10 000 Kč s DPH

Začátečníci, středně pokročilí jezdci a příznivci freeride si mohou kiteboard pořídit již za 6 až 10 000 Kč. Jedná se o základní modely, na kterých se naučíte  jezdit, případně jimi doplníte svou kiteboardovou výbavu.

Cena kiteboardu od 10 000 Kč do 20 000 Kč s DPH

Pokud si připlatíte, můžete si již vybírat mezi modely pro freeride, wave a freestyle. Prkna jsou vyrobena z velmi kvalitních materiálů, které vylepšují jejich jízdní vlastnosti. Jsou vhodná pro začátečníky i pro pokročilé jezdce.

Cena kiteboardu od 20 000 Kč s DPH a více

Skuteční nadšenci do kiteboardingu a všichni, kdo se spokojí jen s tím nejlepším a investují do prkna více peněz, si domů odnesou prkno s propracovanou deskou a speciálně upravené modely pro preferovaný styl jízdy. V této cenové kategorii ale také sežene základní soupravy kiteboardu s kite.

Kiteboardy: Pár slov o kiteboardech na závěr

Přečetli jste si článek o výběru nového kiteboardu. Doufáme, že vám náš tým z Žebříčkátor.cz s tímto úkolem pomohl a vy si vyberete kvalitní kiteboard, se kterým si užijete spoustu zábavy.

Podívejte se do tabulky na začátku článku a proklikněte se na srovnání cen. To vás přesměruje na porovnávací portál Heureka, kde si můžete přečíst recenze zákazníků, uživatelů, odborné recenze a porovnat si ceny kiteboardů v různých obchodech. Dozvíte se tam, který kiteboard je kde skladem a za jakou nejlevnější cenu ho lze zakoupit v různých obchodech.

Posted in Sport

Mohlo by se vám také líbit